Wybierz trasę rowerową
Szlak:  

  Dolina rzeki Liwy (szlak łącznikowy)

Opis   


Zaproponowana przez nas trasa łącznikowa umożliwia łatwe, a przede wszystkim bezpieczne przedostanie się z Kwidzyna do Prabut. Liczy ona niespełna 26 km i w większości wykorzystuje drogi gruntowe, a także szerokie leśne dukty wzdłuż chronionego obszaru w dolinie rzeki Liwy.

Liwa to lokalna rzeka, która wypływa z objętego ochroną jeziora Liwieniec w Prabutach. W niższych partiach meandruje w głębokich wąwozach, które ciągną się po sam Kwidzyn. Odcinek ten szczególnie uwielbiany jest przez kajakarzy, ceniących sobie tzw. rzeki zwałkowe. Nieco dalej na tzw. Żuławach Kwidzyńskich rzeka zwalnia, po czym wpada do Nogatu przy historycznej śluzie w Białej Górze. Na naszej trasie, kontakt z korytem rzeki mamy praktycznie cały czas. Czy to pokonując miasto, czy tereny leśne, nie spuszczamy jej prawie z oczu. Po drodze prócz dominującego leśnego rozciągają się pola uprawne, a trasę od czasu do czasu przecina oznakowany kolorem zielonym pieszy Szlak Napoleoński.

Kwidzyn, to malowniczo położone na wzgórzu miasto. Kryje w sobie wiele ciekawostek, a najbardziej charakterystycznym obiektem jest tu imponujący kompleks Zamku Kapituły Pomezańskiej i nieopodal znajdującej się Katedry. Mając więcej czasu warto także nieco bardziej zagłębić się w mniej znanych zakamarkach Kwidzyna.

Prabuty to miejscowość, w której przed wiekami istniał  jeden z najpiękniejszych zamków, w którym stacjonowali krzyżaccy biskupi. Dziś niestety pozostały po nim tylko ruiny. Warto za to zobaczyć mury obronne, gotycką Bramę Kwidzyńską a także tzw. Kościół Polski. Górująca zaś nad miastem potężna wieża należy do zbudowanej XIV wieku katedry. Ciekawostką na skalę europejską są tu powstałe w 1728 roku miejskie wodociągi, które miały za zadanie dostarczanie wody do gaszenia częstych w tamtym okresie pożarów.

Między Kwidzynem a Prabutami zaproponowana trasa wiedzie m.in. przez Kamionkę, Ośno, Szadowski Młyn, Laskowice, Szramowo, Stary Młyn oraz Kałdowo. Na tym odcinku większość dróg to szutry i leśne dukty, tylko między Laskowicami a Szramowem będziemy drogę asfaltową.

Jeśli zdecydujemy się pokonać tę trasę bez dłuższych postojów, przejazd zajmie nam około 2 godzin. Rodzaj nawierzchni: w większości utwardzone drogi gruntowe, a także szerokie leśne dukty.

Sugerowany rodzaj roweru:  górski, ewentualnie trekkingowy.

 



ATRAKCJE



NOCLEGI



GASTRONOMIA



2014© Koło Gotyku