Wybierz trasę rowerową
   

  Koło Gotyku



Zostań rycerzem na rowerze!

Dawno, dawno temu, w dolinie Dolnej Wisły, wśród puszcz i bagien Pomorza... Taki bajkowy wstęp pasuje do rozpoczęcia gawędy o Powiślu i Żuławach. Na południe od obleganych przez turystów plaż Bałtyku i gwarnego Gdańska, na północ od znanego Torunia, na wschód od jezior Mazur i Warmii w tym popularnego wśród żeglarzy Jezioraka oraz na zachód od Wisły znajdują się dwie, mniej znane wśród turystów, a bardzo ciekawe krainy historyczne. Żuławy powstały zaledwie kilka tysięcy lat temu z żyznych osadów zgromadzonych przez Wisłę przy jej ujściu. Zwane są one "krainą wydartą morzu" i ukształtowane zostały pracą rąk ludzkich w ciągu ostatnich kilkuset lat. Prym wiedli w tym mennonici - mało znany odłam religijny protestantów z terenów dzisiejszych Niderlandów. Dzisiaj pozostały po nich zabytkowe cmentarze i domy podcieniowe, rozsiane po terenie Żuław i Doliny Dolnej Wisły. Są tu też liczne zabytkowe, gotyckie kościoły i kapliczki. Perełką Żuław jest położony w ich środku Nowy Staw - dawna stolica tego obszaru. Największą atrakcją tego regionu jest monumentalny pokrzyżacki Zamek w Malborku.

Na południe od Żuław rozciąga się pagórkowate i malownicze Powiśle. Znajdują się na nim liczne jeziora, a wśród nich ukryte ciekawe miasta i miasteczka. Nawet najmniejsze miejscowości mają tu kilka wieków historii, a zaskoczeniem będzie na pewno liczba wielkich, ceglanych kościołów, pochodzących prawie zawsze ze średniowiecza. Jest tu też kilka zamków i pozostałości po nich. Szczególnie godne uwagi są zamki w Kwidzynie i Sztumie oraz ruiny warowni w Dzierzgoniu, Prabutach oraz malowniczo położony na zalesionym cyplu jezior Motława Wielka, zamek w Przezmarku. Budowle te wznieśli Krzyżacy po wyparciu zasiedlających te tereny pierwotnie plemion pruskich. W XVII wieku na Powiślu toczyły się wojny polsko-szwedzkie, zakończone pokojem w Sztumskiej Wsi. Okres późniejszy zdominowało osadnictwo niemieckie, któremu przeciwstawiała się ludność polska zrzeszając się pod znakiem Rodła. Ośrodkami takiej działalności był między innymi otoczony pięknym parkiem pałac w Waplewie, siedziba rodu Sierakowskich, obecnie Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Przez te wszystkie miejsca biegną, głównie mało uczęszczanymi asfaltowymi i gruntowymi drogami, znakowane szlaki rowerowe. Jest ich ponad czterysta kilometrów i tworzą spójną, dobrze oznakowaną sieć. W ramach projektu współpracy trzech lokalnych grup działania na tym terenie wybrano i wyposażono piętnaście kwater "przyjaznych rowerzystom".  Obiekty te gotowe są na przyjęcie indywidualnych turystów oraz grup rowerowych. Pozwalają na bezpieczne przechowanie rowerów i wyposażone są w narzędzia do naprawy rowerów. 

Kręć Koło Gotyku!



2014© Koło Gotyku